Hypnóza a hypnoterapie

O hypnóze

Hypnózu díky bohaté fantazii spisovatelů a filmových tvůrců provází spousta mýtů, polopravd i lží. Jevištní forma hypnózy slouží k pobavení publika v cirkuse nebo v jevištní show. Je založena na znalostech uvádění lidí do tranzu, tyto postupy jsou lidstvu známy již od starověku. Kouzelníci využívají řady triků a manipulativních technik, ty blíže objasňuje ve svých pořadech například známý televizní mág Darren Brown. V ČR tuto oblast reprezentuje zejména Jakub Kroulík, který pořádá zábavné jevištní show. Tento typ zneužití hypnózy k zábavě však nemá s léčebnou hypnózou nic společného.

Jak a k čemu hypnózu využíváme v rámci psychoterapie?

Hypnóza je léčebná metoda, která kromě naší vědomé, analytické a racionální mysli využívá pro řešení problémů a potíží člověka jeho nevědomí, podvědomí, můžeme říci také „intuici“. Léčebná hypnóza slouží ke zmírnění či odstranění psychických a psychosomatických obtíží. Provádí-li ji vyškolený profesionál (psycholog či lékař s příslušným min. 800 hod. psychoterapeutickým výcvikem), je naprosto bezpečná. Je také vyloučené, že byste mohli v hypnóze jednat proti své vůli na příkaz jiné osoby, jak můžeme vidět v některých hollywoodských filmech, nebo číst v románech. Léčebná hypnózy je založena na klinických postupech, které jsou dokumentovány v odborné lékařské a psychologické literatuře a jejich účinnost a zdravotní přínos jsou ověřovány v klinickém výzkumu.

Odbornost našich psychoterapeutů v oblasti hypnoterapie

Naši psychoterapeuti jsou vyškoleni jak v tzv. klasické hypnóze, tak i v rozšířeném pojetí hypnózy dle Miltona H. Ericksona, známého amerického hypnoterapeuta a psychiatra. V tomto přístupu je hypnotický stav (tranz) vysoce individualizovaný, nedirektivní, rozvíjený klientem a provázený terapeutem, během kterého dochází k aktivaci nevědomých zdrojů a celkové orientaci na změny a řešení. Použití hypnózy je účinné a efektivní zejména v případech, kdy vědomé (tzn. „rozumové“ a „logické“) řešení nestačí, nebo není dostatečně účinné. Pomocí hypnózy pak můžeme pracovat na řešení nejen na vědomé, ale i nevědomé úrovni.

Při, kterých konkrétních potížích je hypnóza vhodným podpůrným prostředkem

  • nespavost, syndrom vyhoření,
  • úzkosti, strachy, obavy, fóbie,
  • zvýšená únava, projevy stresu, tetanie,
  • psychosomatické potíže, např. kožní onemocnění, astma, alergie,
  • tréma, nadměrné pocení,
  • potíže s trávením, dráždivý tračník, nadváha,
  • odvykání kouření, podpora v procesu hubnutí apod.

Hypnózu u nás využíváme vždy jako součást individuální psychoterapie, nikdy ne samostatně bez psychoterapeutické práce! Hypnóza může nebo také nemusí být přítomna v každém psychoterapeutickém sezení, vždy záleží na konkrétním klientovi, jeho jedinečnosti a aktuální situaci.

Naši psychologové v médiích hovoří o hypnóze a hypnoterapii

O Hypnoterapii hovořila PhDr. Sylvie Navarová v Dobrém ránu s Českou televizí – ke shlédnutí zde.

Otázky a odpovědi o hypnóze, jejich účinků a bezpečnosti si můžete přečíst zde.

Ceník zde.

Objednejte si službu